Zaloguj się do forum, aby móc korzystać ze wszystkich jego funkcji!

[454] Błąd adaptacji skrzyni biegów

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tryby wyświetlania wątku
[454] Błąd adaptacji skrzyni biegów
#1
 krecio 
Witam, oddałem do mechanika mojego smarta na wymianę skrzyni biegów, wszystko jest dobrze ustawione a mimo to skrzynia odrzuca próby adaptacji, trzy różne komputery były testowane i nawet na oryginalnym - Star Diagnoza, adaptacja nie chciała się zrobić, poproszę porady co możemy zrobić dalej, w załączniku dodałem zdjęcie do czego się zastosowaliśmy podczas ustawiania skrzyni biegów. Pacjent to Smart 454 1.3 2004r


Załączone pliki Miniatury
   
 Odpowiedz
#2
 Kanapa 
Wymieniłeś samo sprzęgło czy skrzynię ze sprzęgłem?
Forfour 2005r [Obrazek: 585647.png] i 451 LET,  ex 450 0,6/454 1,5

Ktoś musi tu być marudą  Rolleyes więc obowiązuje http://smartklub.pl/t-regulamin-portalu-...4#pid58904
 Odpowiedz
#3
 krecio 
(31.08.2023, 20:04)Kanapa napisał(a): Wymieniłeś samo sprzęgło czy skrzynię ze sprzęgłem?

skrzynię plus sprzęgło
 Odpowiedz
#4
 Mart_000 
Kolego, robiłem z tego doktorat...

Warunkiem koniecznym aby skrzynia biegów poprawnie się adaptowała jest poprawne działanie siłownika sprzęgła i nastawnika biegów. Sama skrzynia wydaje się być pancerna, tam niemal nie ma się co zepsuć. Wysprzęglik i nastawnik to co innego. Wysprzprzęglik jest siłownikiem napędzanym silnikiem elektrycznym na którym zamontowany jest enkoder zliczający obroty silnika. Ten silnik napędza tłoczysko za pomocą zębatki o skośnych zębach. Na wale silnika jest ona stalowa, ale współpracuje z plastikowymi zębami z drugiej strony. Problem może być typowo mechaniczny - np. wyłamane zęby, wyrobione łożyskowanie silnika, albo elektryczny - niesprawny silnik albo enkoder. Enkoder to pierścień magnetyczny na wale silnika, na którym jest określona ilość biegunów magnetycznych. Ich przemieszczenie śledzą malutkie halotrony. O ile halotrony są trwałe, to niestety te magnetyczne pierścienie pękają. Pojawia się wtedy 'dodatkowa' para biegunów w miejscu pęknięcia i wszystko bierze w łeb, bo na określoną ilość impulsów sterownik obraca silnikiem o nieprawidłowy kąt...
Podobnie z nastawnikiem biegów - składa się z dwóch silników i enkoderów, mechanicznie niemal niezniszczalny, ale także pękają pierścienie przez co biegi mogą być nastawione błędnie.
I wreszcie w skrzyni jest jeszcze czujnik kąta obrotu wałków nastawczych, którymi poruszają silniki nastawnika. O ile się dobrze orientuję ten właśnie czujnik gra kluczową rolę w procesie adaptacji. Czujnik składa się z dwóch potencjometrów, po odczycie rezystancji sterownik skrzyni określa kąt pod którym znajduje się dany wałek. I teraz jeśli podczas adaptacji po obrocie wałka nastawczego o określoną ilość impulsów z enkodera kąt (rezystancja) jest niewłaściwy, to adaptacja melduje niepowodzenie w zasadzie bez żadnych dalszych komunikatów. Diagnostyka polega na wymontowaniu czujnika i przemierzeniu czy obie linie rezystancyjne mają przejście i czy opór zmienia się w sposób ciągły i proporcjonalny do kąta obrotu. Generalnie trochę zabawy. Te czujniki uszkadzają się - pęka płytka laminatu na której naniesione są ścieżki. Mnie się udało mój czujnik naprawić, ale to zabawa dla majsterkowicza.
Jak z tego wybrnąć? Jeśli wysprzęglik i nastawnik są sprawne i tylko czujnik blokuje adaptację, to można pożyczyć od kogoś zaprzyjaźnionego sprawny czujnik i za jego pomocą wykonać adaptację. Przy demontażu i montażu czujnika w jednym i drugim aucie dobrze jest odpiąć aku, bo nie mam pewności czy obecność czujnika nie jest monitorowana przez sterownik i po wykryciu jego braku nie będzie wymagał adaptacji skrzyni, co podważałoby sens całej operacji...
Niestety nowy czujnik jest już chyba niedostępny a jeśli nawet się go znajdzie to będzie kosztował furmankę pieniędzy...

powodzenia
M.
 Odpowiedz
#5
 Kanapa 
Najgorsze jest to że StarDiagnose nie weryfikuje takich błędów i naprawdę trzeba się doktoryzować.
Znamy kilka przypadkow że zdesperowani właściciel przerobili sobie auta na manualne.
Tak z ciekawości - czesci ze fortwo 451 nie będą pasować?
W sumie skrzynia jest praktycznie ta sama.
Forfour 2005r [Obrazek: 585647.png] i 451 LET,  ex 450 0,6/454 1,5

Ktoś musi tu być marudą  Rolleyes więc obowiązuje http://smartklub.pl/t-regulamin-portalu-...4#pid58904
 Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [454] Błąd 2020 o który zawór chodzi Kostecky 1 1.461 10.05.2024, 20:56
Ostatni post: Kostecky
  [454] Skrzynia biegów (terkot) + blokująca się dźwignia biegów 55 51.693 19.07.2023, 22:14
Ostatni post: slawek09
  [454] [454] Błąd układu ABS ESP (Hamulec) / kontrolka Kanapa 50 48.996 19.04.2023, 14:40
Ostatni post: Mart_000
  [454] Forfour CDI błąd P0401, wymiana EGR nie pomogła pawel91s 2 2.487 29.07.2021, 22:38
Ostatni post: Maciek_M
  Awaria sprzęgła czy skrzyni smart 1.3 hajner 2 2.804 13.06.2021, 12:04
Ostatni post: BASTOS
  błąd poduszki powietrznej KILO80 6 3.159 08.03.2021, 21:10
Ostatni post: maciekpkow
  [454] Wyciek płynu ze skrzyni? Maraseq 6 3.734 06.11.2020, 15:46
Ostatni post: Kanapa
  Błąd P0088 - common rail high pressure Pelle 1 2.164 02.11.2019, 19:24
Ostatni post: Vapor2005
  [454] Luz półosi przy skrzyni denon 2 2.761 13.10.2019, 20:06
Ostatni post: denon
  [454] Błąd P0170 usterka dostrajania paliwa moherowy_beret 15 15.639 13.12.2018, 15:51
Ostatni post: bogo78



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości



Menu